Monday, September 2, 2013

Zdrowa tarta owocowa - i krem bez mleka


W ostatnie dni lata należy nam się odrobina słońca zamkniętego w dojrzałych, słodkich owocach. Od jakiegoś czasu pracowałam na idealnym kremem do ciasta pozbawionego nabiału, tłuszczu, a jednocześnie pysznego i lekkiego. Krem z kaszy jaglanej właśnie taki jest. Sekret jest gładkiej konsystencji tkwi w rozgotowaniu małych ziarenek a następnie dokładnym zmiksowaniu. Poprzez dodanie wybranych składników możecie nadać im każdy smak: od czekoladowego po truskawkowy czy waniliowy! Nie ma to jak pyszna i zdrowa tarta!
***
In the last days of summer we deserve a bit of sun enclosed in ripe, sweet fruits. For some time I've been working on the perfect cream that would be dairy, fat  free and still so delicious and light. Cream of millet is just like that. The secret of its smooth consistency is closed in overboilling the grains and then mixing them for a while. By adding some ingredients you can give them every taste: from the strawberry chocolate or vanilla? There's nothing better than a delicious and healthy tart!Zdrowa tarta owocowa

Czego potrzebujesz?

ciasto z tego przepisu

krem, przepis podstawowy:
1 szkl kaszy jaglanej
3 szkl wody lub mleka roślinnego
cukier/ksylitol/etc
jeśli masz ochotę możesz dodać 2 łyżki roślinnej margaryny
dodatki

dowolne owoce na wierzch: u mnie nektarynki, brzoskwinie i maliny

Co teraz?
1. Upiecz ciasto wg. podanego przepisu.
2. Kasze przepłucz, zalej wodą lub mlekiem, dodaj cukier i gotuj na średnim ogniu pod przykryciem do całkowitego wchłonięcia wody - ok. 25-30 min.
3. Po tym czasie dodaj swoje dodatki i miksuj całość aż do osiągnięcia gładkiej konsystencji bez grudek. Jeżeli nie możesz się ich pozbyć, znaczy to, że kasza jest za mało rozgotowana. Wtedy należy gotować ją zmiksowaną, ciągle mieszając. Na końcu zmiksować jeszcze raz. Jeżeli zdecydowałaś się dodać margarynę, zrób to teraz.
3. Nakładaj gorący krem na przestygnięty spód.
4. Dekoruj owocami przestygnięty krem, inaczej mogą puścić sok.Healthy tarte!

What do you need?

pastry from this recipe

cream, basic recipe:
1 glass millet
3 glass of water or milk plant
sugar / xylitol / etc
if you want you can add 2 tablespoons of vegetable margarine
any additional ingredients

any fruits for toppings: I used nectarines, peaches and raspberries

What now?
1 Bake cake according to given provision.
2 Rinse groats, cover with water or milk, add sugar and cook over medium heat, covered, until water will be completely absorbed - about 25-30 minutes.
3 After this time, add your additions and mix until the smooth consistency without lumps. If you can not get rid of them, it means that the grain is not overcooked enough. Then you must cook it again, stirring constantly. At the end, mix again. If you decide to add the margarine, do it now.
3 Apply hot cream on cooled down bottom.
4 Decorate cooled down cream with fruits.


5 comments:

 1. świetna! ale nie dodawajmy margaryny, nie ma nic gorszego od margaryny:P

  ReplyDelete
  Replies
  1. dlatego też jest zaznaczona jako opcjonalnie, bo nie jest tam zupełnie potrzebna :) jedynie może nadać jeszcze większej gładkości całej masie - podobna sprawa jak z budyniem :)

   pozdrawiam!

   Delete
 2. Tylko już w cieście jest, niestety. Domyślam się, że to z powodu jakichś ograniczeń i miała być wegańska, ale margaryna to naprawdę potwornie niezdrowa rzecz, masło biję ją na łeb w każdym aspekcie. Trudna sprawa, bo tego typu ciacho na oleju nie wyjdzie. Ale może kokosowy? Też ma stałą konsystencję.

  ReplyDelete
  Replies
  1. nie próbowałam z kokosowym ale myślę, że ciastu potrzebny jest po prostu twardy tłuszcz, bez względu na to czy jest to masło, margaryna, olej kokosowy.Więc opcja do przetestowania.

   Delete
  2. Ale istnieją wegańskie i trochę "lepsze" margaryny, nikt tu nie mówi o jakiejś Kasi czy innym tego typu produkcie. Porównaj sobie składy http://weganskiepysznosci.blogspot.com/2012/06/margaryna-roslinna-z-tuszczow.html oraz http://www.ilewazy.pl/kostka-margaryny-do-pieczenia. Ale myślę, że kokosowy byłby równie dobra opcją :)
   Pozdrawiam,
   Natalia

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...