Sunday, December 16, 2012

Jajko zapiekane w czosnkowej bułeczce - czyli koniec ze śniadaniową rutyną!

Koniec nudnych śniadań! Pyszne jajko zapieczone w maślanej, czosnkowej bułeczce, wykończone zielonym szczypiorkiem...mmm.. Pycha!

Jeśli wam też znudziły się jajka na twardo, na miękko, w koszulkach, etc to może warto spróbować tego przepisu? Zapieczone w ten sposób jajka przypominają trochę te z kokilek. Białko jest idealnie ścięte, a żółtko lekko płynne...

Natknęłam się na taką propozycję podania na jednym z blogów, niestety nie pamiętam już gdzie to było. Nie używałam też oryginalnego przepisu, a stworzyłam swój własny bazujący powierzchownie na poprzednim. W każdym razie za inspirację dziękuję :)

Składniki na każdą bułkę:
  • bułka (dokładnie tak!) jaka tylko chcecie, byleby była ładnie wyrośnięta, bo w końcu musicie ją wydrążyć
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka masła
  • 1 malutki, zmiażdżony ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka posiekanego drobno szczypiorku
  • sól
  • letnia woda (pewnie, że może być kranówa)
Bułkę wydrążamy, odkładamy kapelusz na bok - bo też go zapieczemy - co się ma marnować. W miseczce mieszamy masło z czosnkiem i smarujemy tą mieszanką wnętrze bułki. Następnie wbijamy do niej jajko, solimy (lub nie) i posypujemy szczypiorkiem. Boki bułki zwilżamy wodą, żeby nam się nie spaliły w czasie pieczenia. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 C. W przypadku piekarnika gazowego czas pieczenia to ok 35 min - w trakcie tego musiałam podlać jeszcze odrobiny wody. W piekarniku zwykłym gazowym - gdzie mamy dwie grzałki myślę, że wystarczy  20 -25 min. Przy czym pod koniec polecam piec już tylko od góry - bo przecież o jajko nam głównie chodzi. : )

Smacznego zimowego śniadania!


1 comment:

  1. Widzialam podobne u Ani Starmach w jej programie. Ale Twoje są bardziej apetyczne ;)

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...